Rehber Taşı

Üzerinde Svahilice dahil 8 dilde ilginç yazılar bulunan dev “Rehber taşı” herkesi şaşırtıyor. Mahşer gününden sonra hayatta kalanlara, medeniyet kurmaları için bir rehber olacak.

ABD’nin Georgia eyaletinde bulunan “Rehber taşı” henüz 29 yıllık bir geçmişe sahip ama esrarını koruyor. Görenleri şaşırtan taşı kimin yaptırdığı tam olarak bilinmiyor. Ama “Mahşer gününden sonra hayatta kalabilecek insanlara, yeniden bir medeniyet kurmaları için bir rehber niteliğinde” olması amacıyla yaptırıldığı biliniyor.

Üzerinde, Svahili dili dahil 8 dilde sayısız ilginç yazılar mevcut. Tarihten, genetiğe, sosyal bilimden fiziğe kadar pek çok bilgi var. Her biri 20 ton ağırlığında, 5 metre yüksekliğinde beş ayağı, bir de 12 tonluk bir tepe taşı olan devasa anıtın her türlü doğal felakete meydan okuyacak nitelikte yapılması istenmiş. 1980’de dikilen anıtın hikayesi ise Temmuz 1979’un bir cuma akşamında başlamış.
Kendisini Robert C. Christian olarak tanıtan, şık giyimli, orta yaşlı, gir saçlı, ince ve uzun boylu bir kişi, ABD’nin ve hatta dünyanın en iyi granit taşının işlendiği Georgia eyaletindeki Elbert kentindeki Elberton Granite Finishing adlı şirkete gidip “Ben küçük bir grup Amerikalının adına burada, hem saat, hem takvim, hem rehber olacak bir granit anıt siparişi vermek istiyorum” dedi.

Elberton Granite Finishing’in dönemin Başkanı Joe Fendley, o günü şöyle anlatıyor:
“Etkileyici görünen o adamın anlattıklarıyla önce pek ilgilenmedim ama ne istediğini tarif ettikçe şaşırdım. Sadece dev granit taşları işlememizi değil, onları devasa bir astrolojik enstrüman şeklini andıracak bir şekilde yerleştirmemizi istiyordu. Bu çok zor bir işti ve kurtulmak için üç kat fazla bir fiyat söyledim. Ama o rakamı hiç itiraz etmeden kabul etti. Şemalarıyla geldi ve o şemalara göre çalıştık. Her şey bittiğinde ortaya çıkan bu dev anıta şaşırdık. Ama siparişini veren Robert C. Christian o gün bugün ortada yok. Ayrıca buradan ayrılırken bana açıkça R.C. Christian’ın takma bir isim olduğunu söyledi” dedi.
Rehber taşının ayakları, güneşi yıl boyunca Doğu-Batı yönünde işaret edecek şekilde yerleştirilmiş. Tepe taşına açılan bir delikten gelen güneş ışını, bir ayağın üzerindeki takvimde, günü gösteriyor. Taşın üzerindeki İngilizce, Arapça, İbranice, Svahili dili dahil 8 dildeki bilgiler ise şaşırtıcı derecede hem günlük hayatta hem de yüksek bilimde kullanılabilen bilgiler.

Anıtın Elbert kentinin bir tepesine dikilmesine izin veren belediyede de R. C. Christian adına izin belgesi mevcut. Ama hiç kimse onu tanımıyor. Ne var ki belediyeye çok yüklü bir bağış da yaptığı kayıtlarda.

Bu yazı Sıradışı İnsanlar içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Rehber Taşı

 1. Selçuk JUDE SAM dedi ki:

  Bu anıtların 1979 yılında dikilmesinin en büyük nedeni ne biliyor musunuz? THE, tam da bu sene resmen kuruldu, insan oğlunun en muazzam gizli organizasyonu.
  ve lütfen İngilizce yazan bölüme dikkatle bakın: RULE diye başlayan bölümdeki satıra… Orada FATI(İ)H gibi yazılmış bir FAITH(inanç) göreceksiniz, ve I VE T nin gerçekten de yer değiştirdiğini…
  Bunun şifresini öğrenmek isterseniz bence SON NOKTA KRALLIĞI romanını okumalısınız,dünyada azca kalan şanslı bir kısım insan belki de bu kitabı okubilenlerden olacaktır, ister inanın ister inanmayın, ya doğru söylüyorsam da siz önyargılarınızdan dolayı beni duymazsanız!

 2. Geri bildirim: Rehber Taşı - Medyum | Medyum

 3. Anonim dedi ki:

  owwwww çok ilginç

 4. Anonim dedi ki:

  gerçekten çok şaşırtıcı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s