Thomas Edison ve Duyudışı Dünyadan Sesler

THOMAS EDİSON yaşadığı yüzyılın en önemli bilginidir. Amerika’ya ilk elektrik ışığını getirmesi, ününe iyice ün kattı. 73 yaşındaki mucit, üzerinde çalıştığı son aletin ölülerle konuşmak için çok önemli olduğunu bir radyo kanalında açıklayınca yer yerinden oynadı.

EDİSON’un açıklaması şöyleydi: “Eğer kişiliğimiz ölümden sonra da yaşayabiliyorsa, dünyada kazandığımız bilgiyi, anıyı ve zekayı saklaması mümkün ve mantıklıdır. Bu nedenle ölüm dediğimiz olaydan sonra da kişiliğimiz devam ediyorsa dünyada bıraktıklarımızla ilişkiye geçmek isteyecektir. Bu kişiliğin maddeyi de etkileyeceği düşüncesindeyim; bu mantık doğruysa yeterince duyarlı bir alet yaparsam bu ilişkiyi kaydedebilirim.
THOMAS EDİSON’un ölümünde sonra yaşanan bir tesadüf, büyük bilim adamının son çalıştığı aleti ve sözlerini ispat eder nitelikteydi. Ünlü İsveçli ressam, müzisyen ve flim yapımcısı Friedrich JÜRGENSON, ıssız bir yerde kuşların sesini teybine almıştı; evine dönüp çalışmalarını dinlemek için teybini çalıştırdığında kuş seslerinin yanında zayıf insan sesleri de geliyordu; bu sesler Norveç ve İsveççe konuşarak aralarında kuşları tartışıyorlardı.

Olayı tesadüf olarak kabul eden JÜRGENSON, bir radyo dalgasının karıştığını düşündü ve tekrar bir deneme yapmaya karar verdi. Bu kez daha değişik sesler duydu; bu sesler ona sesleniyor, kendilerinin ölmüş akraba ve arkadaşları olduklarını söylüyorlardı. Uzun çalışmalar ve deneyimlerden sonra 1968’de (Kainattan Sesler) adlı kitabını yazdı. Bu kitap, bütün dünyada büyük yankılar yarattı; Alman hükümeti Freibur Üniversitesi parapsikoloji başkanının bulunduğu bir ekibe harcamalarının hükümet tarafından karşılanacağını söyleyerek profesör ve bilim adamlarının konuyla ilgili araştırmalar yapmasını istedi.
Alınan sonuçlarda bilim adamlarının raporlarında şunlar yazılıydı: Fabrikadan yeni çıkmış kasetle sessiz ortamlarda kayıt yapılıyor; kaset dinlendiğinde tanımlanan kelimelerle konuşan insan sesleri duyuluyor; bu seslerin kökeni çağdaş bilimce açıklanamıyor ve bu seslere “hiçbir yerden gelen sesler” adı veriliyor. Alman profesör Hans BENDER, bu raporun sonuna şunu ekleyerek deneyleri hükümet yetkililerine teslim ediyor: “Bu olay insanlık için nükleer fizikten bile önemlidir.”
Olay Nasa’nın da ilgisini çekiyor. Cape KENNEDY’den iki mühendis, görevlendirilmiş bilim adamlarını ziyarete geliyor; ekibin çalışmalarını, aletlerini ve yapılan deneylerini inceleyen ziyaretçiler, sorular sorduktan ve akıl da verdikten sonra hiçbir açıklama yapmayarak Amerika’ya geri dönüyorlar.

Görevli ekip şöyle düşündü: NASA’dakilerin konuyla ilgili bilgileri vardı, kim bilir onlar o etkin kayıt aletleriyle ne sesler alıyorlardı. Nereden köken alırsa alsınlar, profesör ve bilim adamlarından kurulu bu ekibin kainattan aldıkları sesler parapsikoloji alanında adeta çığır açtı

Bu yazı Sıradışı İnsanlar içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

22 Responses to Thomas Edison ve Duyudışı Dünyadan Sesler

 1. aysu dedi ki:

  edisonun ölümüne çok üzüldüm ve doğum gününü kutlarım

 2. sema dedi ki:

  çok üzülüyorum

 3. rıdvan dedi ki:

  bi tesla değil.

 4. Anonim dedi ki:

  iyiki doğdun edison

 5. engin dedi ki:

  kulaktan dolma bilgi sahibicilerin “mucit” sandığı, kapitalizmin şişirdiği balonlardan biri.
  kulaktan dolma bilgilerle yetinmeyin okuyun araştırın tesla denilen bir insan yaşamış onun zamanında.

 6. barış dedi ki:

  doğum günü kutlu olsn gliba birz gc kldm

 7. Sansür dedi ki:

  Peki kainatta ki sesleri dinleyebilmişlermidir onu merak ettim

 8. edison dedi ki:

  iyiki dünyada sadece müslümanlar yok , yoksa hiç bir buluş olmazdı 🙂

 9. Anonim dedi ki:

  İyiki herkes senin gibi düşünmüyo yoksa dünya olmazdı…

 10. vizara dedi ki:

  bu nedir ya…

 11. Metin Tokmak dedi ki:

  Hıristiyan olması farketmez,onun sayesinde Dünya aydınlandı,İnsanlık ışık gördü,Allah onun Mekanını nur ışığı ile onurlandırsın.

 12. Hakan dedi ki:

  daha uzun yasasaydı kım bılır daha ne icadlar bulacaktı … allah rahmet eylesın

 13. tesla dedi ki:

  nikola tesla değil 🙂

 14. tesla dedi ki:

  ampülü edison bulmadı tesla buldu.. kulaktan dolma bilgilerle adamı övmeyin.. biraz teslayı araştırın kimmiş değilmiş.. Tesla kim bilmiyorsunuz daha. Edison kim Allah aşkına ? Tesla diyorum tesla başka birşey değil.

 15. Sefa dedi ki:

  Allah Rakmet Eylesin Ama Ampulü Edison Buldu Parasını Biz Ödüyoz xD

 16. Anonim dedi ki:

  Bu adam mucitse Nikola Tesla Allahtır

 17. Anonim dedi ki:

  kafirin arkasından rahmet eylenmez delirmeyin! o sanki müslüman tövbe tövbe bide allah rahmet eylesin diyorsunuz

 18. Geri bildirim: Thomas Edison ve Duyudışı Dünyadan Sesler - Medyum | Medyum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s